İlişkilerdeki Döngüler


Romantik ilişkilerimizde bazen partnerimizle benzer konularda sorun yaşadığımızı fark edebiliriz. Duygu Odaklı Çift Terapisi buna ‘döngü’ ismini verir. Aslında partnerimizle iletişimimizde yaşadığımız güçlükler, tekrarlayan sorunlar partnerimizle aramızdaki duygusal mesafeden kaynaklanır. Duygu Odaklı Çift Terapisi’nde de partnerlerin duygusal yakınlığı kurması amaçlanarak birbirleriyle güvenli bağlanmayı deneyimlemeleri amaçlanır.


Hepimizin bebeklik döneminde belirli duygusal ihtiyaçlarımız bulunur. Önemli hissetmek, kabul görmek, yakınlık kurmak, anlaşılmak gibi. Aslında bu ihtiyaçlar yetişkinlik yaşamımızda da devam ediyor. Değişen ise ihtiyaçlarımızı karşılayan bağlanma figürümüz. Bebekliğimizde bu kişi birincil bakım verenimizken (toplumumuzda bu kişi genelde annedir) yetişkinliğimizde ise partnerimiz bağlanma figürü olarak yerini bulmaya çabalar. Bebekliğimizdeki bağlanma örüntülerinin şu anki ilişkilerimize etkisinden daha önceki postlarda bahsetmiştim. Bağlanma örüntümüzü tespit ettiğimizde şimdiki ilişkilerimizde sahip olduğumuz rolü de tespit edebiliriz.


Şimdi hem kendi ilişkilerinize hem de çevrenizde tanık olduğunuz ilişkileri bir gözden geçirin. Bir sorunun varlığında partnerlerin birbirinden farklı tarzda çözüm stratejileri izlediğini gözlemleyebilirsiniz. Bir taraf sorunu hemen çözmek, kendini ifade etmeyi faydalı bulurken diğer taraf konudan uzaklaşarak sorunun büyümesini engellemek isteyebilir. Bu durumlarda da partnerlerin çözüm stratejileri aslında birbirlerinin hassas noktalarını (bağlanma ihtiyaçlarını) tetikleyerek onları çözümden uzaklaştırarak partnerler arasına mesafe koyabilir.

Duygu odaklı terapide, partnerlerin öncelikle içinde bulundukları döngüleri ve bu döngüde kendi rollerini fark etmesini sağlayarak aralarındaki duygusal mesafenin daha da büyümemesi için adım atarız. Bu nokta partnerlerin aslında bir takım olduğunu, iki tarafında sorunun çözülmesi için kendine uygun gelen yöntemi uyguladığını fark etmelerini sağlar. İlişkide sorun olan partnerler değildir, döngüdür. Böylelikle partnerler ortak bir düşmana karşı bir araya gelerek el ele savaşmaya başlar. Sonraki aşamada ise partnerler kırılgan duygularını birbirlerine açarak ihtiyaçlarını ifade eder. Artık sorun yaşandığında duygularını ifade etmek isteyen (peşe düşen) ya da o anda konudan uzaklaşmak isteyen (geri çekilen) birey partnerinin bağlanma ihtiyacının farkındadır ve bunu gözeterek hareket edebilir. Peşe düşen eyleme geçmeden önce durup sakinleşebilir, geri çekilen rahat hissettiğinde partnerine bir adım atabilir. Bu şekilde yeni davranış biçimlerinin öğrenilmesi partnerlerin bebekliklerinde geliştiremediği güvenli bağlanmayı yetişkin hayatta partneriyle kurabilmesine olanak sağlar. Kendimizi rahatsız, gergin ve güvensiz hissettiğimizde partnerimizi düşünerek rahatlayabilme hissini hepimizin yaşamasını ümit ederek dileyen herkese güvenli ve sağlıklı bir ilişki kurmasını temenni ediyorum 😊


1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör