Güvenli Yer


Bir yer düşünün, sadece size ait, mutlak bir güven içinde olduğunuz, sizin için huzur ne demekse onu orada bulduğunuz… Sizin Güvenli Yer’iniz.


Canlandırma (imajinasyon) tekniği ile kurduğumuz Güvenli Yer, birçok terapi ekolünün yardımcı ya da temel tekniklerinden biridir. Özellikle EMDR terapilerinde sıklıkla tercih edilir. Nedir peki Güvenli Yer?

Güvenli Yer, sizin kurguladığınız ya da daha önce bulunduğunuz, size güven ve huzur veren canlandırma tekniğiyle gidebildiğiniz kurgusal bir yerdir. Hem kendi hayatımda yaşadığım kaygılı anlarda hem de görüşmelerde danışanlarımla özellikle acı veren paylaşımlar öncesinde buraya gitmeyi tercih ederim. Hepimizin bir Güvenli Yer’i var. İsterseniz şimdi sizinle de oraya gidebiliriz.

Öncelikle rahat bir pozisyonda oturmanız önemli. Şimdi biraz diyafram nefesi alalım. Bunun için nefes aldığınızda karnınızın dışa, nefes verirken de içe dönmesine dikkat edin. Zorlanıyorsanız balon şişirdiğinizi düşünebilirsiniz. Diyafram nefesi olmaya başladıysa, gözlerini kapatın ve aynı şekilde devam ederek nefesinizi 4 saniyede içeri çekin, 4 saniye içinizde tutun ve 4 saniyede de geri verin. Bu şekilde 3 set diyafram nefesi alın. Hazırız.

Şimdi aklınıza bir yer getirmenizi istiyorum. Bu daha önce gittiğiniz ya da hiç gitmediğiniz bir yer olabilir. Önemli olan oranın sadece size ait olması ve kendinizi orada güvende hissetmeniz. Eğer daha önce gittiğiniz size hoş gelen ama birkaç olumsuz anının bulunduğu bir yer aklınıza geldiyse başka bir yere odaklanın. Dünyada sevdiğiniz ne varsa orada bulunabilir. Mesela hiç gitmediğiniz bir deniz kenarı, mesela daha önce kamp yaptığınız bir orman. Bu yere gözlerinizi açın. Kendinizi orada görebiliyor musunuz? Oradaki her detaya odaklanmaya çalışın. Hava nasıl? Güneşin cildinize değdiğini hissediyor musunuz ya da yağmur damlaları mı ıslatıyor saçlarınızı? Rüzgar esiyor mu? Ağaçlar, bitkiler, hayvanlar var mı orada? Hangi renkler gözünüze çarpıyor? Ufka bakın, olabildiğince uzağa odaklanın. Orada ne var? Dilerseniz size güven birini buraya çağırabilirsiniz. İstediğiniz zamanlarda bu kişi size eşlik edebilir. Hazırsanız orada küçük bir yürüyüşe çıkalım. Ayaklarınızın bastığı yeri hissedin. Yürürken etrafınıza bakın, gördükleriniz nasıl hissettiriyor? Burnunuza gelen bir koku var mı? Şimdi çevrenize yeniden bakın, dilerseniz buraya bir isim verebilirsiniz. Orada dilediğiniz kadar kalabilirsiniz. Hazır hissettiğinizde, Güvenli Yer’inizde son bir nefes alıp gözlerinizi şimdiye açın.


Kendinizi kaygılı hissettiğiniz anlarda Güvenli Yer’inize gidebilirsiniz. Burası her zaman sizin güvenli yeriniz olacak. İstediğiniz her an oraya gidebilirsiniz. Sizi rahatlatan ne varsa orada bulunabilir. Burası her zaman sadece size özel olarak kalacak.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör