Duygular


Duyguların hayatınızdaki yeri nedir?

Duygularınızı isimlendirebilir misiniz?


Danışmanlık sürecimde en çok kullandığım araç duygulardır. Duygular olayları nasıl anlamlandırdığımızı, hayatımızda bizi koruyan ve zarar verenleri daha rahat görebilmemizi sağlar. Tabii ki bu durum duygularımızla temas halinde olursak yaşayacağımız şey. Kendiniz de dahil çevrenizdekilerin iletişiminizi düşündüğünüzde duyguları rahatlıkla ifade edebiliyor musunuz? Birçoğumuz bu konuda sıkıntı yaşıyor. Altında yatan farklı sebepler olmakla birlikte en görünen sebebin duyguları yadsıyan bir kültürden gelmemiz olduğunu düşüyorum. Çocukluğumuzdan itibaren özellikle olumsuz duygularımızın yok sayıldığı bir ortamda gelişiyoruz. Düşüp ağlayan çocukların dikkati dağıtmaya çalışan ebeveynleri gözlemlemişsinizdir. Ancak temel psikolojik ihtiyaçlarımızdan biri duygularımızın görülmesi (bizim görülmemiz) ve duygularımızı yaşamamıza izin verilmesidir. Böylelikle benliğimizle olan iletişimimizi kaybetmez ve kendi sezgilerimize güvenerek yaşamayı öğreniriz. Örneğin, öfkelendiğimiz zamanlarda bulunduğumuz bağlamı inceleyerek bizi tehdit eden unsurlarla savaşmayı ya da kendimizi korumayı öğreniriz.


Peki çocukluğumuzda duygu tanımla becerimizin gelişmemesi kötü bir haber mi? Tabii ki hayır! İnsanların motivasyon sahibi olduklarında kabuklarını tamamen kırabilecek bir potansiyelde olduğu inancını taşıyan bir yaklaşıma sahip olarak bu konuda oldukça yüz güldüren gelişmeler yaşayan danışanlarım olduğunu söylemek isterim. Adım adım ilerleyerek kendimize yapacağımız ebeveynlikle duygularımızla yeniden temas edebiliriz. Daha önce paylaştığım duygu çarkı bu amaçta kullanacağımız temel aracımız. Gün içinde duygularınızı hissetmek onları isimlendirebilmek için kendinize zaman ayırın. Zorlanırsanız bedensel duyumlarınıza dikkat edin, diğer bölgelerinizden daha farklı hissettiren bir beden bölgeniz var mı? Örneğin karnınızdaki sancı, omuzlarınızdaki ağrı, bacaklarınızdaki titreme gibi. Bu bölgeye odaklanarak hissettiğiniz duyumun kaynağını kendinize sorun. Sonrasında hissinize en yakın duyguyu duygu çarkından isimlendirebilirsiniz. Bazen hep aynı duyguları hissediyorsunuz gibi gelebilir. Tekrarlı bir şekilde aynı duyguyu mu hissediyorsunuz yoksa altta yatan başka duygular da olabilir mi? Buna odaklanın. Aslında bir duygu deryasında yaşıyoruz ama benzer duyguları isimlendirmek bize daha kolay gelebiliyor. Ne hissediyorsanız tam olarak onu isimlendirmeye çalışın. Sonrasında bu duyguya izin verin, sizinle kalsın. Duygunuz size ne yapmanızı söylüyor, dinleyin. Bu çalışmayla zaman içinde kendinizle olan iletişiminizde bir değişiklik fark edebilirsiniz, artık kendinizi dinlemeye başladınız. Keyfini çıkarın 😊


Hayatta her zorluğun üstesinden gelsek de içeriye baktığımızda büyük bir savaş karşımıza çıkabiliyor. Duygularımızdan uzaklaşmamız bazı durumlarda travmatik yaşantıların bir sonucu da olabilir. Duygularınızla temas etmeye başladığınızda başa çıkamadığınız hisler içinde olduğunuzu hissediyorsanız bir ruh sağlığı uzmanından destek alabilirsiniz.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör